Sera kH test 15mlCena: 169 Kč

  • DOPRAVA ZDARMA PRO OBJEDNÁVKY NAD 2.000 Kč
  • NEBO NAD 150 € PRO SLOVENSKO.


Popis

Sera kH test  jednoduché určení uhličitanové tvrdosti ve sladké a slané vodě. V zahradním jezírku by se měla optimální hodnota kH pohybovat okolo 8°dkH. Hodnotu uhličitanové tvrdosti pravidelně kontrolujte kH testem.

Co je uhličitanová tvrdost vody?

Alkalita neboli kyselinová neutralizační kapacita (KNK) je mírou stability pH vody. Označuje se též jako pufrační kapacita vody. Většinu alkality v přirozených vodách způsobují hydrogenuhličitany, proto se v akvaristice zažil termín uhličitanová tvrdost vody, i když není zcela přesný.

 

Proč je uhličitanová tvrdost důležitá?

Voda má přirozenou pufrační kapacitu, kterou vyrovnává změny pH vody, ke kterým dochází během dne. Hodnota pH vody se v průběhu dne mění v závislosti na metabolických precesech a fotosyntéze. Stabilizační účinek hydrogenuhličitanů spočívá v tom, že reagují s kyselinou na vodu a oxid uhličitý. Tím nedochází ke změně pH.  Jako kyselina působí i  odpadní produkty metabolismu ryb a dalších živočichů. Pufrační kapacita vody je ovšem omezená. Proto je důležité, aby hodnota uhličitanové tvrdosti vody byla minimálně 4 °dkH, aby nedocházelo k prudkým výkyvům hodnoty pH jezírkové vody během dne.

 

Jednotky uhličitanové tvrdosti vody

Uhličitanová tvrdost vody se většinou měří v něměckých stupních (°dkH).