Koi Hanako - nejstarší ryba Koi zaznamenaná v historii

Koi Hanako - nejstarší ryba Koi zaznamenaná v historii

Publikováno 22.03.2021, Obchod LiMi Koi

Její jméno Hanako je v japonštině přeloženo jako "květinová dívka".


Hanako se narodila v roce 1751 v prvním ročníku Horeki, uprostřed éry Tokugawa v Japonsku a zemřela 7. července 1977 ve velkém stáří 226 let. Díky tomu byla Hanako nejen nejstarší koi, ale také nejdelší žijící sladkovodní ryba, která kdy existovala.

Skutečný věk Hanako byl ověřen analýzou prstenů na jejích šupinách. Stejně jako dendrologové určují věk stromu počítáním počtu růstových kruhů na dřevě, roční růstové kruhy na měřítku Hanako byly počítány pomocí světelného mikroskopu. Byly odebrány dvě šupiny z různých částí jejího těla. Jednotlivé růstové prstence na šupinách byly pečlivě analyzovány po dobu dvou měsíců profesorem Masayoshi Hiro z Laboratory of Animal Science, Nagoya Women's University. Bylo zjištěno, že Hanako má v té době 215 let. V tomto roce 1966. Hanako vážila 7,5 kilogramů a měřila 70 centimetrů.

Zatímco nikdo nezná přesný důvod jejího neuvěřitelně dlouhého života, klíčem byla možná křišťálově čistá voda japonských hor, velká láska a péče jejích majitelů. (posledním majitelem byl dr. Komei Košihara.) Hanako, žila v rybníku v hlubokých horách provincie Mino.

Koi – kamarád na dlouhou dobu

Je známo, že koi mají dlouhou životnost. Jejich délka života se však může značně lišit v závislosti na prostředí a genetice ryb. Díky vynikajícím podmínkám v jezírku se spoustou dobře filtrované vody, minimalizací predátorského stresu a vyváženou stravou není neobvyklé, že průměrný věk koi dosáhne 30-40 let. V horských bahenních rybnících Japonska, které jsou napájeny přírodními jezery a potoky, najdete ty nejlepší podmínky pro život koi. V tomto prostředí, kde má původ chovu koi kořeny, je známo, že koi se dožívá věku 60-70 let. Ve skutečnosti je docela běžné že v Japonsku jsou k vidění koi , které jsou staré více než sto let. To je jeden z důvodů, proč si ryby koi získaly tolik obdivu v Japonsku i ve zbytku světa.

V Japonsku se těmto okrasným kaprům říká Nishikigoi

Fakta o rybách koi

  • Ryby koi se mohou pravidelně dožít 70 let a více, což z nich dělá celoživotní mazlíčky.
  • Koi jsou velmi inteligentní. Mohou být naučeny, aby přijímali potravu z rukou člověka, a dokážou poznat osobu, která je pravidelně krmí.
  • Existuje více než 80 různých variant Nishikigoi.